گیاهان هوازی

گیاهان هوازی

گیاهان هوازی بخریم!

 گیاهان هوازی، یکی از مناسب­ترین گیاهان برای خانه­ های آپارتمانی است؛ چرا که این گیاهان اصلا به خاک نیازی ندارند! در ضمن پرورش این گیاهان بسیار آسان است و برای نگهداری و مراقبت، وقت چنانی از شما نمی­گیرند.

گیاهان هوازی چگونه گیاهانی هستند؟

برخلاف تصور غالب، علت نام­گذاری این گیاهان به خاطر نیازشان به هوا نیست! بلکه همانگونه که از نام این گیاهان مشخص است ( گیاهان هوازی )،  دور بودن از خاک و زندگی در هوا علت نام­گذاری آنهاست.

آری این گیاهان بدون خاک رشد می­کنند و تمام مواد مغذی خود را از طریق برگ­هایشان تهیه می­کنند. جالب است بدانید این گیاه از ریشه ­ی خود تنها به عنوان تکیه ­گاه استفاده می کند؛ به عنوان مثال به سنگ، زمین، و تنه­ی دیگر درختان می چسبد و رشد می­کند!

یکی از مزایای گیاهان هوازی، استفاده از آنها در دکور و تزیین خانه است. افراد خوش سلیقه­ از این گیاه در بسیاری از دیزاین‌ها مثل تراریوم و دیوار گل استفاده می­کنند، البته می توانیم آنها را از سقف نیز آویزان کنیم.

انواع گیاهان هوازی

انواع مختلفی از گیاهان هوازی وجود دارد که بیشتر آنها در جنگل­های گرمسیری و ابری دیده می­شوند. البته چنانکه می­دانیم، آنها رطوبت خود را از هوا می­گیرند اما گونه­ های دیگری از همین گیاهان هوازی وجود دارند که حتی در زمین­های کویری نیز زندگی می­کنند و آب مورد نیاز خود را از رطوبت ناشی از مه  جمع­ آوری می­کنند.

جالب است بدانید  بیش‌ از ۶۰۰ نوع از این گیاه در دنیا وجود دارد و هنوز هم گونه های جدیدی از آن کشف می‌شود. در ادامه به چند نمونه از این گیاهان اشاره می­کنیم:

  • گیاه هوازی سیانا

ترجمه فارسی نام این گیاه، گیاه هوازی پرصورتی است. چنانکه از نامش پیداست این گیاه گلی صورتی رنگ همانند پر دارد. البته ناگفته نماند که این گیاه به ندرت گل می­دهد.

گیاه هوازی سیانا

گیاه هوازی سیانا دارای گلی صورتی رنگ است

این گیاه از آمریکای لاتین آمده است پس دور ازانتظار نیست که به نور علاقه داشته باشد. ولی فرقی نمی‌کند که نور مستقیم به آن می‌تابد یا غیرمستقیم، در هر حالت گیاه هوازی نیاز خود را برطرف می‌کند.

  • گیاه هوازی بالبوسا (Tillandsia bulbosa)

گیاه هوازی بالبوسا دارای برگ­های ضخیم با ریشه­ی غده مانند است. این گیاه دارای ظاهری محکم و با وقار همانند مجسمه است.

بالبوسا دارای ظاهری محکم و با وقار است

بالبوسا آب و هوای مرطوب را دوست دارد و اگر در جای خشک زندگی می کنید بهتر است هر روز روی آن را با آب اسپری کنید.
نقطه ضعف این گیاه این است که اگر آب روی ریشه‌ی آن بماند، باعث پوسیدگی ریشه  می‌شود.  پس لازم است بعد از آب‌دادن به آن، روی گیاه را کاملا خشک کنید.

  • گیاه هوازی فوکسی (Tillandsia fuchsia)

این گیاه به نام آرجنتی هم شناخته می­شود. این گیاه هوازی معمولا به صورت گروهی رشد می­کند.

گیاه هوازی فوچ­سی گروهی رشد می­کند

این گیاه دارای ساقه­ای صورتی رنگ و گلی به رنگ بنفش است.

  • گیاه هوازی کاپیتاته (Tillandsia capitate)

این گیاه اگرچه در مقابل نور زیاد خورشید مقاوم است اما در کل، آب و هوای مرطوب را دوست دارد.

گیاه هوازی کاپیتاته آب و هوای مرطوب را دوست دارد

جالب است بدانید، برگ­های این گیاه به رنگ قرمز است.

  • گیاه هوازی زروگرافیکا (Tillandsia xerographica)

نکته جالب توجه در مورد این گیاه هوازی این است که این گیاه کمتر از گونه ­های دیگر به آب نیاز دارد.

گیاه هوازی زروگرافیکا

گیاه هوازی زروگرافیکا شبیه توپ است

  • گیاه هوازی کاپوت مدوسا (Tillandsia caput-medusae)

گیاه هوازی کاپوت مدوسا دارای برگ­هایی به شکل مار هست که به صورت افقی رشد می­کنند.

• گیاه هوازی کاپوت مدوسا

گیاه هوازی کاپوت مدوسا شبیه مار است

این گیاه در اوایل تابستان گل‌های قرمز یا آبی رنگ می‌دهد.

اصول و روش نگهداری از گیاهان هوازی

خوشبختانه گیاهان هوازی، گیاهانی چندان حساس نیستند بنابراین نگهداری و پرورش این گیاهان چندان کار سخت و طاقت فرسایی نیست. این گیاهان حتی با بی ­توجهی شما به رشد خود ادامه می­دهند و خود را سرسبز و شاداب نگه می­دارند.

 چنانکه پیشتر گفتیم گیاهان هوازی، در اصل متعلق به آمریکای جنوبی و مکزیک می ­باشند، بنابراین به آبیاری چندانی احتیاج ندارند. جالب است بدانید یکی از مهمترین دلایل از بین رفتن گیاهان هوازی معمولا آبیاری بیش از حد و مرطوب ماندن همیشگی ریشه ­ی این گیاه است و الا این گیاهان به راحتی از بین نمی­روند!

 

اگر چه برای انواع گیاهان هوازی اصولی متناسب با آن گیاه باید رعایت شود اما اصول مشترک برای نگهداری و مراقبت از تمام گیاهان هوازی را می­توان چنین خلاصه کرد:

برای آبیاری گیاهان هوازی در کل دو روش وجود دارد: روش اول این است که بوته را هفته ­ای یکبار به مدت  15 دقیقه داخل آب قرار دهید و بعد از خارج کردن آن باید توجه کنید که ریشه گیاه کاملا خشک شود تا باعث پوسیدگی ریشه گیاه نشود. روش دوم هم این است که آن را هر 2-3 روز یک بار با اسپری، آب­پاشی کنید. البته بدیهی است که این کار در زمستان که رطوبت دیرتر خشک می‌شود، باید کمتر باشد.

خبر خوش در مورد دمای محیط هم اینکه این گیاهان در هر دمایی رشد می­کنند اما  به طور کلی دمای ۱۰ تا ۳۲ درجه را دوست دارند و خوشبختانه می‌توانند دماهای کم‌تر یا بیش‌تر از این را هم تحمل کنند.

در کل اگر هم به گل وگیاه علاقه دارید و هم وقت چندانی جهت مراقبت و نگهداری از آنها را ندارید و یا آب دادن گل­ها و گیاهان را فراموش می­کنید و یا حتی جایی کم در خانه­ ی خود دارید، پیشنهاد ما به شما خرید گیاهان هوازی است.

5/5 - (4 امتیاز)

۱ دیدگاه دربارهٔ «گیاهان هوازی»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: Content is protected !!