هویا

تمام نکات نگهداری هویا + عکس هویا

برخی نمیدانند هویا یعنی چه و به اشتباه اسم گیاه هویا را با نام‌های هویااا، هویاع، هویاحح، هویاخ و هویااح در اینترنت جست و جو می‌کنند. اما گل هویا با نام شمعی (مومی) و به انگلیسی Hoya، بومی استرالیا، گینه نو بوده و از راسته خرزهره‌ایان است. نام علمی گیاه Hoya بوده و در خانوده گل‌سپاسی‌سانان قرار می‌گیرد.

هویا یا پیچ مومی که به گل هویا شمعی نیز شناخته می شود گیاهی با گل‌های زیبا و معطر است. گلخانه و مکان های گرم برای رشد هویا مناسب است. نگهداری هویا با توجه به نوع آن میتواند سخت یا آسان باشد.

برگ‌های بسیار زیبا با گل‌هایی در رنگ‌های مختلف نظر همه را به خود جلب می‌کند. ضخامت برگ‌های هویا زیاد است. برگ‌های گیاه هویا سبز تیره است.

 گل‌های هویا از کنار هم قرارگرفتن چند گل ستاره‌ای کوچک ایجاد شده است. گیاه شناسی به نام  رابرت براون به افتخار دوست گیاه شناس خود توماس هوی این نام را بر روی هویا گذاشته است. 

گیاه هویا جزء گیاهان رونده محسوب می‌شود. گیاه هویا هنگام رشد ابتدا به صورت یک ساق بدون برگ رشد میکند که به آن رانر می‌گویند. پس از ایجاد ساقه بلند به تدریج برگ ها نیز رشد میکنند. 

هویا یا پیچ شمعی گیاه همیشه سبز است و برگ‌ها از سبز روشن به سبز تیره تبدیل می‌شوند.  

آبیاری گیاه هویا

زمانیکه خاک هویا کاملا خشک شد نیاز به آبیاری دارد. با آبیاری زیاد هویا باعث تبدیل برگ‌های آن به رنگ قهوه‌ای شده و به مرور کاملا این گیاه را با دست‌های خود خواهید کشت. 

بنابراین به خصوص در فصل گلدهی هویا یعنی اوخر بهار تا اوایل پاییز آبیاری را کم‌تر کنید.

نور لازم برای گل هویا

هویا به نور زیاد و گرما نیاز دارد. برای رشد بهتر هویا نور زیاد برای آن فراهم کنید. در تابستان از تابش مستقیم خورشید به هویا جلوگیری کنید که باعث سوختن پیچ شمعی یا پیچ مومی خود می‌شوید. 

در زمستان می‌توانید آن را در معرض تابش مستقیم خورشید قرار دهید اما آن را از سرمای هوا محافظت کنید. مکان پرنور خانه یعنی همان پنجره جوبی بهترین مکان برای نگهداری هویا است.

دمای پرورش گیاه هویا

هویا تحمل دمای بالا را دارد اما بهترین دما برای رشد و گلدهی هویا 20 درجه است. تحمل دمای پایین برای گل هویا سخت می‌باشد. کم‌ترین و بیشترین دما برای رشد هویا 10 تا 30 درجه سانتی گراد است.

رطوبت لازم برای گل هویا

هویا یا پیچ شمعی برگ‌های ضخیم و واکسی مانندی دارد و به همین دلیل نسبت به خشکی هوا مقاوم است. گیاه هویا با رطوبت عادی اتاق سازگاری دارد.

تکثیر گیاه هویا

تکثیر هویا از طریق قلمه‌گیری انجام می‌شود. قلمه‌ها باید طولی برابر با 7 تا 10 سانتی متر داشته باشند. بهتر است هر قلمه حداقل یک جفت برگ داشته باشد. تعداد گره‌های قلمه (محل اتصال برگ به ساقه) هویا باید 2 تا 6 عدد باشد. 

این کار باعث می‌شود با احتمال بیشتری قلمه هویا شروع به رشد کند و از بین نرود. قلمه‌گیری هویا باید در بهار یا اوایل تابستان انجام شود. مخلوط پرلیت و پیت ماس برای کاشت قلمه هویا مناسب است. 

خاک را حتما مرطوب نگه داشته و آن را برای تامین رطوبت بیشتر با پلاستیک شفاف بپوشانید (کاور کنید). قلمه‌های کاشته شده را در مکانی روشن و به دور از تابش مستقیم خورشید قرار دهید.

 برای تهویه بهتر گاهی پلاستیک آن را برداشته و پس از ساعتی مجددا روی سطح گلدان هویا را با آن بپوشانید. هنگامی که رشد جدید هویا را مشاهده کردید کاور آن را بردارید.

خاک مناسب هویا

خاک مناسب هویا خاکی سبک است و باید گلدان هویا زهکشی مناسبی داشته باشد تا آب اضافه از آن خارج شود. ترکیب کود برگ و خاک باغچه به نسبت یک به دو برای هویا مناسب است. 

کوددهی گیاه هویا

کوددهی هویا باید در فصل رشد انجام شود. در فصل‌های بهار و تابستان با کودهای دارای نیتروژن و فسفر بالا به رشد و گلدهی گیاه کمک کنید. در فصل زمستان که رشد گیاه کند می‌شود هویا نیاز به کوددهی ندارد.

فصل گلدهی هویا

گل‌های گیاه هویا چتری شکل و گوشتی هستند و باعطر ملایمی که دارند به محیط خود عطر و رنگ زیبایی می‌بخشند. اگر شرایط مناسب برای هویا فراهم باشد هر فصلی گل می‌دهد اما بیشتر فصل گلدهی هویا اواخر بهار تا اوایل پاییز است.

 گل‌های خشک شده هویا را نباید جدا کرد چراکه مجددا گلدهی از همان قسمت انجام می‌شود. معمولا هویا یا پیچ مومی پس از دو سالگی به گل می‌نشیند.

تعویض گلدان گل هویا شمعی

تعویض گلدان هویا باید بسیار به ندرت انجام شود. گیاه هویا گلدان کوچکتر را ترجیح می‌دهد. پیچ شمعی برای گلدهی باید گلدان کوچک داشته باشد. 

اگر به تعویض زیاد گلدان عادت دارید منتظر گلدهی هویا نباشید. زمانی گلدان هویا نیاز به تعویض دارد که ریشه‌های زیادی از زیر گلدان خارج شده باشد.

بیماری و آفت گیاه هویا

 •  اگر برگ‌های جدید هویا بسیار کوچک شده و پیچ شمعی شما گلدهی نمی‌کند یکی از علت‌های آن می‌تواند کمبود مواد‌غذایی یعنی کود باشد.
 • ساقه‌های پیچ مومی اگر بلند شود و فاصله برگ‌ها زیاد باشد به خاطر کمبود نور است.
 • برگ‌های کمرنگ هویا به دلیل محیط سردی است که گیاه را در آن قرار داده‌اید. 
 • اگر در تابستان جایگزین گل‌های خشک شده هویا گل جدید ظاهر نشود به دلیل آبیاری کم پیچ مومی است.
 • برگ‌های رنگ پریده و چروکیده پیچ شمعی به علت هوای خیلی خشک است.
 • غنچه‌هایی که هنوز باز نشده‌اند و خشک می‌شوند به دلیل نور مستقیم و تابش بیش از حد خورشید است.
 • خشکی محیط هویا باعث ایجاد تارهای عنکبوت در زیر برگ‌ها می‌شود. پارچه‌ای را به سم یا آب و صابون آغشته کرده و برگ‌ها را تمیز کنید. این آفت کنه قرمز است و با افزایش رطوبت کاهش می‌یابد.

برای گیاه جزیره درست کنید و هفته ای دو بار محیط پیرامون هویا راغبارپاشی کنید. از اسپری مستقیم آب بر روی برگ گیاه خودداری کنید.

 • چین و چروک برگ‌ها در زمستان نشانه خشکی زیاد خاک و رفتن هویا به خواب زمستانه است.
 • اگر برگ‌های هویا سیاه رنگ شده است به دلیل سرمای هوا در زمستان یا استفاده از براق کننده شیمیایی در تابستان است.

هرس گل هویا

اگر بخواهید گیاهتان حالت بوته‌ای خود را حفظ کند باید ساقه‌هایی که بلند شده است را هرس کنید. هویا رشد نسبتا خوبی دارد و با سرزنی ساقه‌های پیچ شمعی میتوان ساختار بوته مانند هویا را حفظ کرد.

 برای هرس پیچ مومی باید توجه کرد که ساقه‌های بدون برگ را هرس نکنید. ساقه‌های بدون برگ درواقع دمگل هستند و هرساله بر روی همین ساقه‌ها گل ایجاد می‌شود. گل‌های خشک شده هویا به تدریج میریزد و لازم نیست آن را از گیاه هویا جدا کنید.

 جدا کردن گل هویا باعث می‌شود پیچ مومی (پیچ شمعی) به تدریج گلدهی کمتری داشته باشد چرا که گل‌های هویا معمولا از همان قسمت‌های قبلی گل‌های خشک شده به گل می‌نشیند. 

انواع و گونه‌های گیاه هویا

هویا یا پیچ مومی بیش از 200 گونه مختلف دارد. در کشورهای اندونزی، مالزی، تایلند، چین و هند تنوع هویا زیاد است.

عکس هویا

عکس هویای کلکسیونی شامل هویا کریمسون کویین، گل هویا فر، هویا بلک دراگون، هویا الیزا، پابلیکالیس، امپریالیس و چند مدل دیگر را می‌توانید در زیر مشاهده کنید.

رشد و ارتفاع گیاه هویا

هویا گیاهی رونده است و بسیار دوست دارد که مانند پیچک‌ها به دور نرده‌ای بپیچد و بالا رود. برای شکلدهی به هویا میتوانید از میله یا نخ نامرئی استفاده کنید و برای هویای خود مسیری را مشخص کنید تا همانگونه که شما می‌خواهید رشد کند.

 اگر دوست ندارید گیاه عریض شود می‌توانید آن را هرس کنید. هویا را میتوان به عنوان گیاه آویز نیز استفاده کرد. ارتفاع هویا تا 9 متر هم می‌رسد.

مزایا و معایب گل هویا

گیاه هویا سمی نیست و  برای کودکان و حیوانات خانگی بی خطر است. گل‌های هویا عطر و زیبایی خاصی را به محیط پیرامون خود می‌دهد.

در نهایت می‌توانید برای آشنایی با دیگر گلهای آپارتمانی به مقالات شکوفانه مراجعه کنید.

4.9/5 - (15 امتیاز)

۲ دیدگاه دربارهٔ «تمام نکات نگهداری هویا + عکس هویا»

  1. سلام دوست عزیز
   گیاه هویا در فصل رشد نیاز به آبیاری بیشتری داره و نور خیلی برای این گیاه مهم هست. حتما اونو در نزدیکی پنجره قرار بدید. مطمئن باشید که گلدهی هویاتون خیلی سریع اتفاق می افته.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: Content is protected !!