شامادورا

نخل شامادورا

نخل شامادورا با نام انگلیسی Parlour Palm، بومی جنوب کشور مکزیک و گواتمالا و مناطق  گرمسیر قاره آمریکا بوده و از راسته Arecaceae است. نام علمی گیاه شامادورا Chamaedorea elegans بوده و در خانوده گل‌شیپوریان (Araceae) قرار میگیرد. شامادورا یکی از انواع نخل ها میاشد که شراط نگهداری آن مانند دیگر نخل ها بوده و تنها به نور کم تر مقاوم تر است.

شامادورا گیاهی با برگ هایی ظریف و باریک است و این امر زیبایی خاصی به آن بخشیده وآن را از گیاهان هم رده خود متفاوت کرده است. شامادورا طرفداران زیادی دارد. برگ های شامادورا سبز تیره بوده و ساقه آن سبز روشن است. به علت نیاز نوری کم و تحمل سایه برای نگهداری در آپارتمان مناسب است و جزء گیاهان آپارتمانی محسوب میشود. طول گیاه شامادورا حداقل 30 سانتی متر است و حداکثر طول آن به 2 متر هم میرسد.

شامادورا آبیاری زیاد را دوست ندارد و باعث سبز خشکی (برگ های گیاه با همان سر سبزی که دارند خشک و شکننده شده و از بین میروند) آن میشود. برای آبیاری باید سطح خاک را چک نمود و اگر سطح خاک نخل شامادورا تقریبا خشک شده بود زمان مناسب برای آبیاری آن میباشد. رطوبت و آبیاری زیاد باعث پوسیدگی و شیوع بیماری های قارچی میشود پس قبل از آبیاری حتما از خشک بودن خاک گلدان با یک سیخ چوبی مطمئن شوید. برای آبیاری بهتر خاک را یکبار در زمستان چک کرده و زمان مناسب برای آبیاری را محاسبه کنید. نخل شامادورا را در تمام طول زمستان طبق همان محاسبه آبیاری کنید. در فصل تابستان نیز همین کار را نیز مجددا انجام دهید. گلدان شامادورا باید از زهکشی مناسبی برخوردار باشد و اگر زیر گلدانی پر از آب شد حتما آن را خالی کنید.

نخل شامادورا نیاز نوری زیادی نداشته و تا حدودی به سایه مقاوم است. برای نگهداری این گیاه آپارتمانی آن را در مقابل پنجره های شرقی و شمالی که نور کمتری نسبت به پنجره های جنوبی دارند قرار دهید. نخل شمادورا در مقایسه با دیگر نخل ها به نور کم تری نیاز دارد و جزء گیاهان سایه دوست مناسب برای آپارتمان محسوب میشود.

دمای نگهداری نخل شامادورا بین 22 تا 25 درجه سانتی گراد است و به همین دلیل دمای عادی خانه بهترین دما برای رشد آن است. گیاه شامادورا بهتر است در مکان خنک قرار بگیرد و محل قرارگیری نخل شامادورا باید از تهویه مناسبی برخوردار باشد. همچنین به این نکته باید توجه کرد که نخل شامادورا نباید در معرض باد سرد (به خصوص باد کولرگازی) قرار بگیرد.

شامادورا یک گیاه رطوبت دوست بوده و برای تامین رطوبت مورد نیاز آن باید در زیرگلدانی آن جزیره ایجاد کنید. مقداری سنگ ریزه را در زیر گلدانی بریزید. زیرگلدانی را تا نصفه آب کرده به طوریکه با قرارگیری گلدان بر روی سنگ ریزه ها کف گلدان با آب تماس مستقیم نداشته باشد. راه دیگر برای تامین رطوبت نخل شامادورا استفاده از دستگاه بخور سرد در نزدیکی گلدان است.

شامادورا بیش از 100 گونه مختلف دارد.

ارتفاع شامادورا در انواع مختلف آن متفاوت بوده و از 30 سانتی متر تا 2 متر متغیر است.

5/5 - (5 امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.