سانسوریا (نامیرا) یا گیاه زبان مادرشوهر

sansevieria 2

 

سانسوریا ( Sansevieria trifasciata) مربوط به سرزمین های استوایی آفریقا، ماداگاسکار و جنوب آسیا است. این گیاه از شرق نیجریه تا کنگو و جنوب شرقی آسیا می‌روید. این گیاه از تیره سانسوریا Asparagaceae بوده و نام علمی آن Sansevieria trifasciata است.

سانسوریا برخلاف بسیاری از گیاهان آپارتمانی عمر طولانی دارد و به همین دلیل به آن نامیرا می گویند. سانسوریا گیاهی مقاوم است و نیاز به نور و آب فراوان ندارد.

 

آبیاری سانسوریا

نیاز آبی سانسوریا، بسیار کم است؛ بنابراین جهت آبیاری سطحِ خاکِ گلدان حتما باید خشک باشد. اگر خاک دائما خیس بماند موجب پوسیدگی سانسوریا میشود زیرااین گیاه به آبیاری زیاد حساس است. در تابستان هفته ای یک بار و در زمستان دو هفته ای یکبار آن را آبیاری کنید. اما توجه داشته باشید که این اعداد و ارقام بستگی به محیط نگهداری گیاه دارد و در شرایط دمایی و نور متفاوت متغیر است. اگر آبیاری گیاهانتان را به دست فراموشی میسپارید یا اهل مسافرت های طولانی هستید سانسوریا برای شما مناسب خواهد بود.

سانسوریا را میتوان هم در گلدان و هم در باغچه نگهداری کرد. گلدان مناسب برای این سانسوریا باید محکم بوده تا ریشه ها در هنگام رشد با جابه جایی گلدان آسیب نبیند. سانسوریا به گلدانی با ارتفاع کم و عرض زیاد نیاز دارد چراکه آبرسانی به ریشه این گیاه در گلدانی با عمق کم بهتر انجام میشود. زهکشی را در انتهای گلدان ایجاد کنید تا آب اضافی پس از آبیاری به راحتی از زیر گلدان خارج شود زیرا انباشته شدن آب در خاک و اطراف ریشه، ریشه سانسوریا را میپوساند و سانسوریا را از بین میبرد.

نور لازم

این گیاه زیبا نور زیادی لارم ندارد و تابش نور مستقیم و زیاد گیاه را می سوزاند بنابریان فاصله 2 متری از پنجره جنوبی و غربی مساعدترین مکان برای رشد سانسوریا است. این گیاه تحمل نور کم را دارد اما تغییر رنگ داده و کمرنگ می شود. توجه داشته باشید که گونه های ابلق به نور بیشتری نیاز دارند.

دمای محیط

این گیاه زیبا دماهای مختلف را در درون خانه تحمل می کند اما اگر در خارج از منزل از آن نگهداری می کنید مراقب برف و باران در فصل زمستان باشید. در فصل زمستان، این گیاه را به درون خانه منتقل کنید. گیاه زبان مادرشوهر تا دمای 10 درجه سانتی گراد میتواند دوام بیاورد.

رطوبت

خشکی یا رطوبت هوا خللی در رشد سانسوریا ایجاد نمی کند و این مطلب هم دلیلی بر سخت جانی سانسوریاست چراکه در حمام هم (که رطوبت بسیار بالایی دارد) قابل نگهداری است.

روش تکثیر

سانسوریا با نزدیک شدن به فصل بهار با تقسیم بوته تکثیر می شود اما می توان با استفاده از برگ آن قلمه ای به طول 8 سانتی متر ساخت و آن را در ماسه کاشت. ظرف کاشت باید با پلاستیک پوشانده شود تا حالت و شرایط گلخانه ای برای رشد قلمه سانسوریا فراهم شود. این روش کاشت توسط تقسیمات برگی متناسب با انواع سانسوریا نیست. سانسوریا هایی که اطراف برگ آنها نوار زرد رنگ وجود دارد با این روش تکثیر، این نوار زرد رنگشان از بین می رود. این نوع سانسوریا را بهتر است با پاجوش تکثیر کنید. اواخر بهار تا میانه تابستان که سانسوریا در مقابل جا به جایی مقاوم است. بهترین زمان برای تکثیر سانسوریا است.

خاک مناسب

خاک سبک و غنی برای رشد سانسوریا مناسب است. برای تهیه خاک مناسب سانسوریا، ترکیب شن، ماسه، خاک رس،مواد آلی استفاده می شود. اگر سانسوریا را در خاک مناسب خود نگهداری کنید باعث رشد سریع آن و سرعت بیشتر در زدن پاجوش می شود.

کوددهی (تغذیه مناسب )

برای رشد و تقویت سانسوریا استفاده منظم از کود لازم است. سانسوریا نیاز به کودهای رقیق شده دارد. بنابراین کود 10-10-10 برای سانسوریا کود مناسبی است. همچنین سانسوریا برای رشد به خاکی با محدوده ph بین 4.5 تا 7.5 دارد. اگر سانسوریا را در باغچه میکارید توجه کنید که کود مایع برای آن مناسب تر است. در اطراف گیاه ممکن است علف هرز رشد کند که باید آن ها را از بین برد تا مواد غنی خاک را خالی نکنند و مانع رشد گیاه نشوند.

گلدهی و میوه

گل های سانسوریا در سنبله به وجود می آیند و بسیار کوچک می باشند و در رنگ های سبز، ابلق با حاشیه زرد و سفید متمایل به سبز وجود دارد و کاملا هم معطر می باشد. گیاه زبان مادرشوهر در آب و هوای معتدل و مناسب به گل می نشیند. درصورت فراهم نمودن شرایط مناسب، فصل بهار و تابستان شروع به گلدهی می کند.

سانسوریا، عموما زیاد گلدهی نمی کند. برخلاف گلدهی که به ندرت انجام می شود و به صورت شکوفه های بسیار ریز بر روی ساقه آن است، ریزوم های سانسوریا در اطراف آن گسترده شده و به مرور به سانسوریای زیبا وگسترده ای تبدیل می شود.

تعویض گلدان سانسوریا

گیاه زبان مادر شوهر به آب زیاد حساس بوده و آبدهی زیاد و تجمع آب در انتهای گلدان باعث پوسیدگی ریشه سانسوریا می شود. بنابراین برای جلوگیری از پوسیدگی ریشه سانسوریا باید از گلدان سفالی با بدنه بدون لعاب استفاده کرد که آب اضافه از بدنه آن تبخیر شود و یا انتهای گلدان از زهکشی مناسب برخوردار باشد. در انتهای گلدان در ابتدا پوکه معدنی بریزید تا آب اضافه را به خود جذب کند. سپس سانسوریا را از برگ های نزدیک به گلدان به آرامی گرفته و کمی به گلدان ضربه بزنید تا گیاه آزاد شود. سانسوریا را در گلدانی که انتهای آن پوکه ریخته اید قرار دهید به طوریکه سانسوریا صاف بایستد. اطراف ریشه را با خاک پر کنید. پس از آبیاری و نشست خاک درون گلدان مجددا به آن خاک اضافه کنید. گلدان سانسوریا را میتوانید هر 2-3 سال یکبار تعویض کنید. اما دقت داشته باشید که سانسوریا به گلدان کوچکتر علاقه بیشتری دارد و بهتر رشد می کند.

نوع و گونه ها

سانسوریا 70 گونه در رنگها و ابعاد متنوع دارد. از مدل های رایج آن میتوان از سانسوریاهای زیر نام برد:

  • سانسوریا ابلق
  • سانسوریا پاکوتاه
  • سانسوریا مهتابی
  • سانسوریا کراواتی
  • سانسوریا رنگی
  • سانسوریا مینیاتوری
  • سانسوریا مخملی
  • سانسوریا بلک گلد 
رشد و ارتفاع گیاه

ارتفاع سانسوریا تا ۱۴۰ سانتیمتر می‌رسد. 

مزایا و معایب

سانسوریا با جذب سمومی همچون فرمالدئید، زایلن و تولوئندر در تصفیه هوا بسیار موثر است.

5/5 - (7 امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: Content is protected !!