dieffenbachia

نکات مراقبتی دیفن باخیا و دیفن کاملیا

دیفن باخیا با نام انگلیسی Dumb Cane، بومی آمریکای استوایی بوده و از راسته قاشق‌واش‌سانان است. نام علمی دیفن باخییا Dieffenbachia است در خانوده گل‌شیپوریان (Araceae) قرار میگیرد.

دیفن کاملیا نیز نوع دیگری از دیفن میاشد که شراط نگهداری آن مانند دیفن باخیا بوده و تنها به نور کم تر مقاوم تر است. شرایط نگهداری دیفن باخیا مانند دیگر انواع آن است اما این نوع مقاوم‌تر است.

دیفن باخیا گیاهی با ساقه های نرم و آبدار و بدون انشعاب است و برگ ها به رنگ سبز بوده و دارای لکه های سفید، کرمی و زردکم رنگ میباشد.

 برگ های انتهایی در حال رشد بوده و برگ های پایینی در حال ریزش است و ساقه دیفن کاملیا با رشد و بزرگ شدن گیاه سخت و محکم میشود.

دیفن کاملیا و دیفن باخیا به آبیاری زیاد حساس بوده و لازم است که بین دو آبیاری خاک کاملا خشک شود.

 در فصل زمستان به آبیاری کم تری نیاز دارد اما در فصل تابستان دفعات آبیاری باید زیاد تر شود و این دفعات کاملا بستگی به اندازه گلدان و نور و حرارت پیرامون گیاه دارد اما برخی توصیه می‌کنند.

 در تابستان هفته ای دو بار و در زمستان هفته ای یکبار آبیاری انجام شود.

برای رشد دیفن باخیا و دیفن کاملیا نور غیر مستقیم لازم است. دیفن هایی که رنگ برگ تیره تری دارند نسبت به آن هایی که برگ روشن تری دارند به نور کم و سایه مقاوم ترند(دیفن باخیا در مقابل دیفن کاملیا).

توجه به این نکته نیز حائز اهمیت است که دیفن ها در نور کم رشد علفی خواهند داشت و در جهت طولی رشد میکنند و فاصله برگهای آن ها از هم زیاد خواهد شد.

برای تکثیر گیاه دیفن باخیا نکته ای که از همان ابتدا باید به آن توجه کرد پوشیدن دستکش هنگام انجام عمل تکثیر است.

عکل تکثیر دیفن کاملیا و دیفن باخیا از اواسط بهار تا اوایل تابستان انجام میشود. با یک چاقوی تیز یک قلمه به طول 10 تا 12.5 سانتی متر را از گیاه مادری جدا کنید. برگ های پایین قلمه را قطع کرده و دور بریزید.

قلمه دیفن باخیا و دیفن کاملیا را در پودر هورمون ریشه زایی فرو برده و سپس قلمه را در گلدانی حاوی کمپوست مخصوص بذر و قلمه قرار داده و دهانه گلدان را با پلاستیک شفاف بپوشانید.

گلدان تکثیر دیفن باخیا و دیفن کاملیا بهتر است قطر دهانه ای به اندازه 9 تا 11 سانتی متر داشته باشد.

دمای لازم برای رشد و ریشه دهی قلمه دیفن باخیا 22 تا 24 درجه سانتی گراد است. قلمه دیفن کاملیا و قلمه دیفن باخیا 2 ماه زمان لازم دارد تا ریشه دهی کند.

برای جلوگیری از ایجاد و رشد بیماری های قارچی کیسه را گاهی از روی گلدان بردارید تا گردش هوا صورت بگیرد. زمانیکه ریشه دهی انجام شد(پس از حدود 2 ماه) کیسه پلاستیک را برداشته و گیاه را تغزیه نمایید.

پس از آنکه قلمه دیفن باخیا رشد کافی داشت وقت آن است که قلمه دیفن کاملیا را به گلدانی با قطر دهانه 13 سانتی متر حاوی کمپوست گلدانی، منتقل نمایید.

با رشد بیش از اندازه دیفن باخیا ساقه ها بلند، محکم و بدون برگ میشوند. در این حالت میتوان با روش تقسیم ساقه نیز، دیفن کاملیا را تکثیر کرد.

 1. اگر برگهای دیفن باخیا و دیفن کاملیا زرد شد زیر برگ های آن را بررسی کنید در صورت وجود تار عنکبوت یا کنه قرمز هر دو هفته یکبار آن را با سم کنه کش سم پاشی کنید.
 2. هوای گرم و خشک باعث خشک شدن برگ های دیفن باخیا و ریختن آن ها میشود. دیفن باخیا و دیفن کاملیا خود را آبیاری کرده و آن را غبارپاشی یا مه پاشی کنید. همچنین دیفن باخیا و دیفن کاملیا را به مکان خنکتر منتقل کنید.( غبارپاشی در آفتاب مستقیم باعث ایجاد لکه سوخته بر روی برگ های دیفن باخیا و دیفن کاملیا میشود)
 3. در هوای سرد و مرطوب ممکن است پوسیدگی ساقه و برگ‌های دیفن باخیا و دیفن کاملیا رخ دهد که این امر به دلیل بیماری گیاه بوده و با قارچ بوتریتیس ایجاد میشود. برای از بین بردن این بیماری از قارچکش استفاده کرده و دمای 16 درجه سانتی گراد را برای دیفن باخیا و دیفن کاملیا ایجاد کنید.
 4. نور و سرمای زیاد باعث رنگ پریدگی و روشن شدن برگ های دیفن باخیا و دیفن کاملیا میشود یا اینکه ممکن است گیاه به کوددهی نیاز داشته باشد.
 5. اگر برگ های پایینی دیفن باخیا و دیفن کاملیا زرد رنگ شده و لکه های قهوه ای بر روی آن ایجاد شود، به دلیل آبیاری بیش از اندازه بوده و آبیاری را باید کم تر کرد.
 6. همانطور که قبلا گفته شد ایجاد لکه های سوختگی بر روی دیفن باخیا و دیفن کاملیا به دلیل غبارپاشی یا مه پاشی در نور مستقیم آفتاب است.
 7. اگر بر روی برگ های دیفن باخیا و دیفن کاملیا لکه های سفید پنبه ای وجود داشته باشد در واقع این یک نوع حشره و آفت است که باید با استفاده از سم حشره کش نفوذی هر دو هفته یک بار آن را از میان برد.
 8. در اثر سرمازدگی ممکن است زخم‌های آبدار روی برگ‌های دیفن باخیا و دیفن کاملیا ایجاد شود.

این بیماری باکترایی بوده و احتمال پخش شدن آن بر روی تمام برگ های دیفن باخیا و دیفن کاملیا وجود دارد. بنابراین باید قسمت های سالم و آسیب ندیده را با قلمه گیری از گیاه جدا کرد.

گیاه دیفن باخیا ارتفاعی  بین ۱۰۰ تا ۱۲۰ سانتیمتر دارد.

دیفن باخیا و دیفن کاملیا به دلیل داشتن برگ های سمی حاوی کلسیم اگزالات (معروف به رافید) باید دور از دسترس کودکان قرار گیرد.

گاهی بر روی برگ های دیفن باخیا قطره شبنم قرار میگیرد که بسیار سمی می‌باشد.

در صورتی که برگ دیفن کاملیا خورده شود به دهان، زبان، جلق آسیب میرساند و شخص را دچار تنگی نفس یا مشکل در تکلم و حتی مرگ خواهد کرد. سم رافید با جوشاندن هم از بین نمیرد.

درمان مشکلات ناشی از بلعیدن دیفن کاملیا و دیفن باخیا، آنتی هیستامین ها، ضد درد ها یا حتی شست و شوی معده است.

تغذیه مصنوعی یا کود دهی دیفن باخیا و دیفن کاملیا را می‌توان هر ماه یک مرتبه با استفاده از کود 10 10 10 انجام داد. کوددهی بیش از اندازه باعث ایجاد لکه‌های قهوه‌ای بر روی برگ‌ها می‌شود. 

بعضی از افراد به دنبال انواع دیفن کاملیا هستند درحالی‌که دیفن کاملیا یکی از اعضای خانواده دیفن باخیا است. برای آشنایی با انواع دیفن باخیا می‌توانید به مقاله انواع دیفن باخیا در سایت شکوفانه مراجعه کنید.

4.7/5 - (25 امتیاز)

۲۰ دیدگاه دربارهٔ «نکات مراقبتی دیفن باخیا و دیفن کاملیا»

  1. سلام دوست عزیز
   بیماری و مشکلات دیفن کاملیا در بالا به طور کامل آورده شده.

   به تک تک موارد زیر دقت کنید و خودتون گیاهتون رو بررسی کنید که کدامیک از موارد زیر برای دیفن کاملیا شما صادق هست.

   از نبودن آفت هایی نظیر کنه قرمز و کنه تار عنکبوتی و شپشک آرد آلود (لکه های سفید پنبه ای) اطمینان حاصل کنید.

   هوای گرم و خشک یکی دیگر از عوامل خشک شدن برگ‌هاست. حتما براش جزیره درست کنید و زمانیکه نور آفتاب روی دیفن کاملیا ی شما نیست روی برگ‌های اونو اسپری کنید.

   اگر به دیفن کاملیاتون مدتی هست که کود ندادید یا خاکش رو عوض نکردید نیاز به مواد مغزی داره … حتما تقویتش کنید.

   ممکن هست از نور و سرمای زیاد باشه که دمای ۱۶ درجه برای دیفن کاملیا مناسب هست و نور غیر مستقیم.

   اگر هم آبیاری زیاد انجام میدید حتما آبیاریتونو کم‌تر کنید.

   یکی از موارد بالا میتونه علت زرد شدن برگ‌های دیفن کاملیا ی شما باشه.

 1. سلام عرض شد. گیاه دیفن کاملیای من کاملا سر و حال است. رشد خوبی هم دارد. تنها مشکل این هست که برگهای تازه به مرور کلا سبز تیره میشوند. در ابتدا که دور برگ سبز و وسط سفید و کرم رنگ است طبیعی می باشد اما به مرور کل محیط برگ سبز رنگ میشود. علت چیست؟
  ممنونم

  1. سلام دوست عزیز
   دیفن کاملیای شما نور کافی دریافت نمیکنه
   نوع دیفن کاملیا به نور بیشتری نیاز داره نسبت به دیفن باخیا
   پشت پنجره جنوبی بهترین مکان برای نگهداری دیفن کاملیا هست
   اگر پنجره رفلکس نیست با دو متر فاصله از پنجره گل دیفن باخیا رو قرار بدین.

 2. سلام نوک‌برگمای دیفن کامیلیا من سوخته ورشد خوبی ندارن.تمام نکاتی رو‌که بالا گفتین رعایت میکنم.دلیل این موضوع رو نمیدونم.میشه راهنماییم کنین.ممنون

  1. سلام دوست عزیز.
   دیفن کاملیا نسبت به دیفن باخیا خیلی حساس هست
   نور بیشتری میخواد و آبیاری باید منظم باشه
   حالا گاهی افراد در نور رساندن به دیفن باخیا زیاده روی میکنند
   دیفن باخیای خودتون رو در یه مکان با نور زیاد و غیر مستقیم قرار بدید و با یک سیخ جوجه چوبی از خشک شدن خاکش اطمینان حاصل کنید و به محض خشک شدن خاک اونو آبیاری کنید و نذارید گیاه تشنگی بکشه.

  1. سلام دوست عزیز
   دیفن کاملیا بستگی داره به اینکه چقدر وقت هست گلدان اونو عوض کردید. بهش شوک وارد شده باید یه مدت بگذره اما حتما شرایط نگهداری اونو مطالعه کنید و بهترین شرایط نگهدری دیفن کاملیا رو براش فراهم کنید. به اینکه چطوری تعویض گلدان انجام دادید هم بستگی داره و درست اطلاعاتی ندادید در این زمینه که بتونم درست راهنماییتون کنم.

   1. سلام دوست عزیز
    دیفن کاملیا معمولا دچار کنه میشه
    باید به طور دقیق دیفن کاملیا رو بررسی کنید و اگر چیزی مثل تار عنکبوت روی ساقه یا زیر برگ ها دیدید با پارچه مرطوب تمیز کنید. اگه مجدد دچار این مشکل شد یه کم دارچین روی برگ و ساقه گیاه بپاشید.

 3. سلام
  دیفن من زمانی که خریدم تازه قلمه شده بود و داخل کوکو پیت بود
  رشد خوبی داشت تا دو ماه بعد تنها اتفاقی که افتاد برگ ها همه سبز شدند و سفید بودن برگ ها از بین رفت
  درصورتی که مکان و نور گیاه،زمان ابیاری هم تغییری نکرد
  مشکل چی میتونه باشه

  1. سلام دوست عزیز
   دیفن شما توی کوکوپیت بوده و همین طور توی کوکوپیت مونده؟
   نور و آبیاری اکی بوده، تغذیه چی؟
   توی کوکوپیت بوده تا دیفن کاملیا یا دیفن باخیا شما ریشه دار بشه، بعد از ریشه دار شدن باید به خاک منتقل میکردین، یا حتی از طریق آب مواد لازم رو به گیاه میرسوندین. این کار رو کردین؟ کود سه بیست بهش دادین؟ برای تغذیه دیفن خودتون چکار کردین؟

 4. سلام،من تازه دفن کاملیا خریدم،اول برگاش کاملا بهم چسبیده بودو حالت عمودی داشت،من اونو کنار پنجره شمالی به فاصله نیم متری از پنجره،گذاشتم(پنجره بالاست و گل پایین،بعداز ظهر شاید آفتاب مستقیم بهش بخوره)
  الان برگاش کاملا بازشده و از هم فاصله گرفته،نورش زیاده؟
  رشدش مشکلی نداره،ولی میترسم نوری ک براش درنظر گرفتم زیاد باشه

  1. سلام دوست عزیز
   احتمالا پنجره ای که دیفن کاملیاتونو اونجا گذاشتین باید پنجره غربی باشه، پنجره شمالی، فقط صبح ها آفتاب گیر هست.
   احتمالا ساعت ۵ و ۶ عصر یه مقدار آفتاب ملایم روی گیاه دیفن کاملیاتون میفته.
   اینکه فاصله برگ ها زیاد شده، نشون دهنده اینه که گیاه نور کافی دریافت نمیکنه.
   با توجه به شهر محل زندگیتون و شدت آفتاب، جای بهتری برای گیاه در نظر بگیرید.
   مواظب باشید که نور زیاد و شدید تابستون گیاه دیفن کاملیا رو نسوزونه.
   اگر به نظرتون نور مناسب هست، احتمالا مشکل از تغزیه دیفن کاملیا هست و باید کوددهی انجام بدین

  1. سلام دوست عزیز
   اول اینکه باید خدمتتون عرض کنم که زرد شدن برگ های پایینی و قدیمی گیاه دیفن کاملیا و دیفن باخیا، یک امر کاملا طبیعی است.
   با رشد گیاه و آوردن برگ های جدید، برگ های پایینی و قدیمی زرد شده و می ریزند
   اما اگر زرد شدن مربوط به برگ های جوان گیاه است ادامه رو بخونید که کامل توضیح دادم
   بستگی به شرایط نگهداریتون داره:
   ۱- باید دیفن کامیا رو در سایه نگهداری کنید و خود نور و گرما و آفتاب زیاد باعث خشکی و زرد شدن بگ ها میشه. مکان سایه-آفتاب بهترین گزینه برای نگهداری از گلدان دیفن است. به این دلیل که نور مستقیم برای آن خوشایند نیست و یکی از علت های زرد و خشک شدن برگ دیفن باخیاست.
   ۲- آبیاری زیاد هم یکی دیگه از عوامل زرد شدن برگ گیاه دیفن کاملیا هست پس تا خاک کامل خشک نشده، لطفا آبیاری نکنید!
   ۳- ترکیبی از کمپوست و خاک برگ که زهکشی شده باشد برای گیاه مناسب هست و خاک باتلاقی یکی دیگه از عوامل زرد شدن برگ های دیفن باخیا هست.
   ۴-اگر زرد شدن از نوک برگ های گیاه دیفن باخیا شروع شده است، به احتمال زیاد گیاه شما نور کمی دریافت می کند.اما اگر خشکی نوک برگ بیشتر شبیه به سوختگی بود می توان به این نتیجه رسید که گیاه بیش از حد در برابر آفتاب قرار گرفته است.

 5. سلام عرض ادب وخسته نباشید من دوماهه دیفن کاملیا خریدم سه تا برگ بوده الان برگ جدید داده ولی برگ اولیش که اولین برگ بوده داره کم کم زرد میشه نورش خوبه دور از آفتاب مستقیم هست آب هم هفته دوبار بهش میدم ولی غبار پاشی نه میخاستم ببینم مشکلی داره ویا به جزیره نیاز داره

  1. سلام دوست عزیز
   دیفن کاملیا خاصیتش همینه که برگ های پایینی زرد میشن و برگ های جدید شروع به رشد میکنند. اگر برگ جوان سرحال هست، از نظر آبیاری و نور گیاه مشکلی نداره.

    1. سلام دوست عزیز.
     لوله ای شدن برگ دیفن باخیا دلایل متفاوتی میتونه داشته باشه از جمله
     آبیاری بسیار کم دیفن باخیا
     درجه حرارت نامناسب محل نگهداری دیفن باخیا ( که این مورد در فصل سرد سال شایع هست و باعث لوله شدن برگ دیفن باخیا میشه
     هجوم حشرات و آفت
     همچنین تعویض کردن گلدان گیاه
     شما باید خودتون بررسی کنید که کدام مورد باعث تنش گیاه دیفن باخیا شده و اونو برطرف کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: Content is protected !!