dieffenbachia

دیفن باخیا و دیفن کاملیا

دیفن باخیا با نام انگلیسی Dumb Cane، بومی آمریکای استوایی بوده و از راسته قاشق‌واش‌سانان است. نام علمی دیفن باخییا Dieffenbachia است در خانوده گل‌شیپوریان (Araceae) قرار میگیرد. دیفن کاملیا نیز نوع دیگری از دیفن میاشد که شراط نگهداری آن مانند دیفن باخیا بوده و تنها به نور کم تر مقاوم تر است. دیفن باخیا گیاهی با ساقه های نرم و آبدار و بدون انشعاب است و برگ ها به رنگ سبز بوده و دارای لکه های سفید، کرمی و زردکم رنگ میباشد برگ های انتهایی در حال رشد بوده و برگ های پایینی در حال ریزش است و ساقه دیفن کاملیا با رشد و بزرگ شدن گیاه سخت و محکم میشود.

دیفن کاملیا و دیفن باخیا به آبیاری زیاد حساس بوده و لازم است که بین دو آبیاری خاک کاملا خشک شود. در فصل زمستان به آبیاری کم تری نیاز دارد اما در فصل تابستان دفعات آبیاری باید زیاد تر شود و این دفعات کاملا بستگی به اندازه گلدان و نور و حرارت پیرامون گیاه دارد اما برخی توصیه میکنند در تابستان هفته ای دو بار و در زمستان هفته ای یکبار آبیاری انجام شود.

برای رشد دیفن باخیا و رشد دیفن کاملیا نور غیر مستقیم لازم است. دیفن هایی که رنگ برگ تیره تری دارند نسبت به آن هایی که برگ روشن تری دارند به نور کم و سایه مقاوم ترند(دیفن باخیا در مقابل دیفن کاملیا). توجه به این نکته نیز حائز اهمیت است که دیفن ها در نور کم رشد علفی خواهند داشت و در جهت طولی رشد میکنند و فاصله برگهای آن ها از هم زیاد خواهد شد.

دیفن کاملیا و دیفن باخیا در درجه حرارت بالای 24 درجه سانتی گراد نیاز به غبارپاشی و آبیاری زیاد دارند و در دمای پایین نیز مقاوم هستند اما ممکن است برگهای آن ها شروع به ریزش نماید. بهترین درجه حرارت برای این گیاه دوست داشتنی درجه 13 تا 18 درجه سانتی گراد است.

دیفن‌باخیا را بخصوص در هوای گرم  آبپاشی یا غبارپاشی کنید. دیفن کاملیا و دیفن باخیا رطوبت هوا را دوست دارند اما آن ها را در زیر نور مستقیم خورشید غبارپاشی نکیند چراکه قطرات آب مانند ذره بین عمل کرده و باعث سوختگی گیاه میشود. 

برای تکثیر گیاه دیفن باخیا نکته ای که از همان ابتدا باید به آن توجه کرد پوشیدن دستکش هنگام انجام عمل تکثیر است. عکل تکثیر دیفن کاملیا و دیفن باخیا از اواسط بهار تا اوایل تابستان انجام میشود. با یک چاقوی تیز یک قلمه به طول 10 تا 12.5 سانتی متر را از گیاه مادری جدا کنید. برگ های پایین قلمه را قطع کرده و دور بریزید. قلمه دیفن باخیا و قلمه دیفن کاملیا را در پودر هورمون ریشه زایی فرو برده و سپس قلمه را در گلدانی حاوی کمپوست مخصوص بذر و قلمه قرار داده و دهانه گلدان را با پلاستیک شفاف بپوشانید. گلدان تکثیر دیفن باخیا و دیفن کاملیا بهتر است قطر دهانه ای به اندازه 9 تا 11 سانتی متر داشته باشد. دمای لازم برای رشد و ریشه دهی قلمه دیفن باخیا 22 تا 24 درجه سانتی گراد است. قلمه دیفن کاملیا و قلمه دیفن باخیا 2 ماه زمان لازم دارد تا ریشه دهی کند. برای جلوگیری از ایجاد و رشد بیماری های قارچی کیسه را گاهی از روی گلدان بردارید تا گردش هوا صورت بگیرد. زمانیکه ریشه دهی انجام شد(پس از حدود 2 ماه) کیسه پلاستیک را برداشته و گیاه را تغزیه نمایید. پس از آنکه قلمه دیفن باخیا رشد کافی داشت وقت آن است که قلمه دیفن کاملیا را به گلدانی با قطر دهانه 13 سانتی متر حاوی کمپوست گلدانی، منتقل نمایید. با رشد بیش از اندازه دیفن باخیا ساقه ها بلند، محکم و بدون برگ میشوند. در این حالت میتوان با روش تقسیم ساقه نیز، دیفن کاملیا را تکثیر کرد.

خاک مناسب برای دیفن باخیا و دیفن کاملیا مخلوطی از دو قسمت پیت ماس و یک قسمت شن و بیست درصد ورمی کمپوست  است. خاکی با زهکش خوب برای دیفن باخیا و دیفن کاملیا مناسب بوده و محیط خوبی را برای رشد آن ها فراهم می‌کند. 

تغذیه مصنوعی یا کود دهی دیفن باخیا و دیفن کاملیا را می‌توان هر ماه یک مرتبه با استفاده از کود 10 10 10 انجام داد. کوددهی بیش از اندازه باعث ایجاد لکه‌های قهوه‌ای بر روی برگ‌ها می‌شود. 

در سنین بالا و در صورت فراهم بودن شرایط لازم دیفن باخیا و دیفن کاملیا شروع به گلدهی میکنند. گلدهی دیفن باخیا و دیفن کاملیا به ندرت دیده میشود و طول گل آن به 13 سانتی متر میرسد.

هنگامی باید گلدان دیفن باخیا و دیفن کاملیا را تعویض کرد که حجم ریشه‌های آن زیاد شده و گیاه به سمت بالا رانده شود همچنین ریشه‌ها از منافذ زیرین گلدان بیرون بیاید.

 1. اگر برگهای دیفن باخیا و دیفن کاملیا زرد شد زیر برگ های آن را بررسی کنید در صورت وجود تار عنکبوت یا کنه قرمز هر دو هفته یکبار آن را با سم کنه کش سم پاشی کنید.
 2. هوای گرم و خشک باعث خشک شدن برگ های دیفن باخیا و ریختن آن ها میشود. دیفن باخیا و دیفن کاملیا خود را آبیاری کرده و آن را غبارپاشی یا مه پاشی کنید. همچنین دیفن باخیا و دیفن کاملیا را به مکان خنکتر منتقل کنید.( غبارپاشی در آفتاب مستقیم باعث ایجاد لکه سوخته بر روی برگ های دیفن باخیا و دیفن کاملیا میشود)
 3. در هوای سرد و مرطوب ممکن است پوسیدگی ساقه و برگ‌های دیفن باخیا و دیفن کاملیا رخ دهد که این امر به دلیل بیماری گیاه بوده و با قارچ بوتریتیس ایجاد میشود. برای از بین بردن این بیماری از قارچکش استفاده کرده و دمای 16 درجه سانتی گراد را برای دیفن باخیا و دیفن کاملیا ایجاد کنید.
 4. نور و سرمای زیاد باعث رنگ پریدگی و روشن شدن برگ های دیفن باخیا و دیفن کاملیا میشود یا اینکه ممکن است گیاه به کوددهی نیاز داشته باشد.
 5. اگر برگ های پایینی دیفن باخیا و دیفن کاملیا زرد رنگ شده و لکه های قهوه ای بر روی آن ایجاد شود، به دلیل آبیاری بیش از اندازه بوده و آبیاری را باید کم تر کرد.
 6. همانطور که قبلا گفته شد ایجاد لکه های سوختگی بر روی دیفن باخیا و دیفن کاملیا به دلیل غبارپاشی یا مه پاشی در نور مستقیم آفتاب است.
 7. اگر بر روی برگ های دیفن باخیا و دیفن کاملیا لکه های سفید پنبه ای وجود داشته باشد در واقع این یک نوع حشره و آفت است که باید با استفاده از سم حشره کش نفوذی هر دو هفته یک بار آن را از میان برد.
 8. در اثر سرمازدگی ممکن است زخم‌های آبدار روی برگ‌های دیفن باخیا و دیفن کاملیا ایجاد شود. این بیماری باکترایی بوده و احتمال پخش شدن آن بر روی تمام برگ های دیفن باخیا و دیفن کاملیا وجود دارد. بنابراین باید قسمت های سالم و آسیب ندیده را با قلمه گیری از گیاه جدا کرد.

برای هرس کردن دیفن باخیا و دیفن کاملیا کافی است که برگ‌های خشک و زرد را جدا کنید. این کار باعث قدرت و سرعت در رشد گیاه میشود.

دیفن انواع مختلفی همچون دیفن کاملیا و دیفن باخیا دارد.

گیاه دیفن باخیا ارتفاعی  بین ۱۰۰ تا ۱۲۰ سانتیمتر دارد.

دیفن باخیا و دیفن کاملیا به دلیل داشتن برگ های سمی حاوی کلسیم اگزالات (معروف به رافید) باید دور از دسترس کودکان قرار گیرد. گاهی بر روی برگ های دیفن باخیا قطره شبنم قرار میگیرد که بسیار سمی میباشد. در صورتی که برگ دیفن کاملیا خورده شود به دهان، زبان، جلق آسیب میرساند و شخص را دچار تنگی نفس یا مشکل در تکلم و حتی مرگ خواهد کرد. سم رافید با جوشاندن هم از بین نمیرد. درمان مشکلات ناشی از بلعیدن دیفن کاملیا و دیفن باخیا، آنتی هیستامین ها، ضد درد ها یا حتی شست و شوی معده است.

تغذیه مصنوعی یا کود دهی دیفن باخیا و دیفن کاملیا را می‌توان هر ماه یک مرتبه با استفاده از کود 10 10 10 انجام داد. کوددهی بیش از اندازه باعث ایجاد لکه‌های قهوه‌ای بر روی برگ‌ها می‌شود. 

بعضی از افراد به دنبال انواع دیفن کاملیا هستند درحالی‌که دیفن کاملیا یکی از اعضای خانواده دیفن باخیا است. برای آشنایی با انواع دیفن باخیا می‌توانید به مقاله انواع دیفن باخیا در سایت شکوفانه مراجعه کنید.

۱۴ دیدگاه دربارهٔ «دیفن باخیا و دیفن کاملیا»

  1. سلام دوست عزیز
   بیماری و مشکلات دیفن کاملیا در بالا به طور کامل آورده شده.

   به تک تک موارد زیر دقت کنید و خودتون گیاهتون رو بررسی کنید که کدامیک از موارد زیر برای دیفن کاملیا شما صادق هست.

   از نبودن آفت هایی نظیر کنه قرمز و کنه تار عنکبوتی و شپشک آرد آلود (لکه های سفید پنبه ای) اطمینان حاصل کنید.

   هوای گرم و خشک یکی دیگر از عوامل خشک شدن برگ‌هاست. حتما براش جزیره درست کنید و زمانیکه نور آفتاب روی دیفن کاملیا ی شما نیست روی برگ‌های اونو اسپری کنید.

   اگر به دیفن کاملیاتون مدتی هست که کود ندادید یا خاکش رو عوض نکردید نیاز به مواد مغزی داره … حتما تقویتش کنید.

   ممکن هست از نور و سرمای زیاد باشه که دمای ۱۶ درجه برای دیفن کاملیا مناسب هست و نور غیر مستقیم.

   اگر هم آبیاری زیاد انجام میدید حتما آبیاریتونو کم‌تر کنید.

   یکی از موارد بالا میتونه علت زرد شدن برگ‌های دیفن کاملیا ی شما باشه.

 1. سلام عرض شد. گیاه دیفن کاملیای من کاملا سر و حال است. رشد خوبی هم دارد. تنها مشکل این هست که برگهای تازه به مرور کلا سبز تیره میشوند. در ابتدا که دور برگ سبز و وسط سفید و کرم رنگ است طبیعی می باشد اما به مرور کل محیط برگ سبز رنگ میشود. علت چیست؟
  ممنونم

  1. سلام دوست عزیز
   دیفن کاملیای شما نور کافی دریافت نمیکنه
   نوع دیفن کاملیا به نور بیشتری نیاز داره نسبت به دیفن باخیا
   پشت پنجره جنوبی بهترین مکان برای نگهداری دیفن کاملیا هست
   اگر پنجره رفلکس نیست با دو متر فاصله از پنجره گل دیفن باخیا رو قرار بدین.

 2. سلام نوک‌برگمای دیفن کامیلیا من سوخته ورشد خوبی ندارن.تمام نکاتی رو‌که بالا گفتین رعایت میکنم.دلیل این موضوع رو نمیدونم.میشه راهنماییم کنین.ممنون

  1. سلام دوست عزیز.
   دیفن کاملیا نسبت به دیفن باخیا خیلی حساس هست
   نور بیشتری میخواد و آبیاری باید منظم باشه
   حالا گاهی افراد در نور رساندن به دیفن باخیا زیاده روی میکنند
   دیفن باخیای خودتون رو در یه مکان با نور زیاد و غیر مستقیم قرار بدید و با یک سیخ جوجه چوبی از خشک شدن خاکش اطمینان حاصل کنید و به محض خشک شدن خاک اونو آبیاری کنید و نذارید گیاه تشنگی بکشه.

  1. سلام دوست عزیز
   دیفن کاملیا بستگی داره به اینکه چقدر وقت هست گلدان اونو عوض کردید. بهش شوک وارد شده باید یه مدت بگذره اما حتما شرایط نگهداری اونو مطالعه کنید و بهترین شرایط نگهدری دیفن کاملیا رو براش فراهم کنید. به اینکه چطوری تعویض گلدان انجام دادید هم بستگی داره و درست اطلاعاتی ندادید در این زمینه که بتونم درست راهنماییتون کنم.

   1. سلام دوست عزیز
    دیفن کاملیا معمولا دچار کنه میشه
    باید به طور دقیق دیفن کاملیا رو بررسی کنید و اگر چیزی مثل تار عنکبوت روی ساقه یا زیر برگ ها دیدید با پارچه مرطوب تمیز کنید. اگه مجدد دچار این مشکل شد یه کم دارچین روی برگ و ساقه گیاه بپاشید.

 3. سلام
  دیفن من زمانی که خریدم تازه قلمه شده بود و داخل کوکو پیت بود
  رشد خوبی داشت تا دو ماه بعد تنها اتفاقی که افتاد برگ ها همه سبز شدند و سفید بودن برگ ها از بین رفت
  درصورتی که مکان و نور گیاه،زمان ابیاری هم تغییری نکرد
  مشکل چی میتونه باشه

  1. سلام دوست عزیز
   دیفن شما توی کوکوپیت بوده و همین طور توی کوکوپیت مونده؟
   نور و آبیاری اکی بوده، تغذیه چی؟
   توی کوکوپیت بوده تا دیفن کاملیا یا دیفن باخیا شما ریشه دار بشه، بعد از ریشه دار شدن باید به خاک منتقل میکردین، یا حتی از طریق آب مواد لازم رو به گیاه میرسوندین. این کار رو کردین؟ کود سه بیست بهش دادین؟ برای تغذیه دیفن خودتون چکار کردین؟

 4. سلام،من تازه دفن کاملیا خریدم،اول برگاش کاملا بهم چسبیده بودو حالت عمودی داشت،من اونو کنار پنجره شمالی به فاصله نیم متری از پنجره،گذاشتم(پنجره بالاست و گل پایین،بعداز ظهر شاید آفتاب مستقیم بهش بخوره)
  الان برگاش کاملا بازشده و از هم فاصله گرفته،نورش زیاده؟
  رشدش مشکلی نداره،ولی میترسم نوری ک براش درنظر گرفتم زیاد باشه

  1. سلام دوست عزیز
   احتمالا پنجره ای که دیفن کاملیاتونو اونجا گذاشتین باید پنجره غربی باشه، پنجره شمالی، فقط صبح ها آفتاب گیر هست.
   احتمالا ساعت ۵ و ۶ عصر یه مقدار آفتاب ملایم روی گیاه دیفن کاملیاتون میفته.
   اینکه فاصله برگ ها زیاد شده، نشون دهنده اینه که گیاه نور کافی دریافت نمیکنه.
   با توجه به شهر محل زندگیتون و شدت آفتاب، جای بهتری برای گیاه در نظر بگیرید.
   مواظب باشید که نور زیاد و شدید تابستون گیاه دیفن کاملیا رو نسوزونه.
   اگر به نظرتون نور مناسب هست، احتمالا مشکل از تغزیه دیفن کاملیا هست و باید کوددهی انجام بدین

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: Content is protected !!
اسکرول به بالا